MODEKO'NUN YILDIZLARINA ÖDÜL

MODEKO’nun yıldızları ödül aldı. Ege İhracatçı Birlikleri tarafından her yıl düzenlenen “MODEKO En İyi Stand Tasarım Yarışması” fuara damga vurdu. Ziyaretçiler, tasarım mobilyaları ve stantları ile fuarı sallayan firmaları ayakta alkışla

Ege Mobilya Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkanı Cahit Doğan Yağcı “Eskiden üretmek zor, satmak kolaydı. 80’li yıllardan sonra üretim sorun olmaktan çıktı, kaliteli üretim gündeme geldi. Artık tasarım ve akıllı mobilyalar ön planda. İnsanlar farklı olana yöneliyor” dedi.

Bu doğrultuda katma değer yaratmanın üreticiler için çok önemli olduğuna değinen Yağcı “Eğer herkesten farklı bir ürün ortaya koyarsınız satış şansınız kat ve kat artıyor. Biz de bu tarz yarışmalar, etkinlikler ve fuarlarla hem üreticileri hem de gençlerin ufkunu ve vizyonlarını açmayı, onlara dokunmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

Yeni nesil fuarcılık anlayışı sloganı ile yola çıkan Nobel Expo ile sektörün en deneyimli firmalarından Efor Fuarcılık tarafından düzenlenen MODEKO, Fuar İzmir’de açıldı. A,B ve C hollerinin tamamında Türk mobilya sektörü vitrine çıkaran, MODEKO bu yıl tarih yazdı. Fuarın ilk gününde Türkiye ve dünyanın farklı yerlerinden gelen satın almacılar, sektörün yüzünü güldürdü. Son trendlerin görücüye çıktığı MODEKO, ilk günden yabancı heyetlerin ikili iş görüşmeleriyle zirve yaptı. MODEKO ziyaretçileri, mobilya sektöründeki yenilikleri de önceden görme şansına sahip oldu.


HEDEF DÜNYA'DA İLK 5
Ege Bölgesi’nde ve İzmir’de tasarımın ön plana çıktığı ürünlerin çok olduğunu, MODEKO’da da bu ürünlerin pek çok örneğini gördüğünü söyleyen Yağcı “Biz bu başarıyı zaten ihracat rakamlarından takip ediyoruz. Türkiye’nin bugün ihracat birim fiyatı kilogram başına 2.74 dolar iken Ege Bölgesi’nin ihracat birim fiyatı kilogram başına 3.23 dolar. Ege’nin farkı burada ortaya çıkıyor” diye konuştu. Mobilya sektörünün önünü açık gördüğünü, Türkiye’nin 4.3 milyar dolar mobilya ihracatıyla dünyada 8’inci sırada yer aldığını hatırlatan Yağcı “Hedefimiz ihracatı 10 milyar dolara çıkarmak, ülkemizi dünya sıralamasında ilk 5’e sokmak” dedi.


FUARLAR İHRACAT İÇİN ÖNEMLİMODEKO’nun bu hedef için çok büyük bir katkısı olacağına inandığını vurgulayan Yağcı “Fuarlar ihracata hizmet eden çok önemli etkinliklerdir. Pandemi nedeniyle iki yıldır birçok ülkede fuarlar iptal edilirken, biz sekteye uğramadan fuarımızı gerçekleştirdik. Bu yurt dışındaki alıcılar için çok önemli, çünkü insanlar mobilyayı almadan önce görmek dokunmak istiyor” dedi.


SÜRDÜRÜLEBİLİR OLUN

Yağcı, sektöre her zaman “sürdürülebilir ve inovatif olun” diye çağrı yaptıklarını vurgulayarak “Başarımızı katlamak istiyorsak farklı ve sürdürülebilirlik açısından değerli tasarımlar üretmeliyiz” diye konuştu. Sürdürülebilirlik için üretimde çevreye mümkün olduğunca az zarar vermek gerektiğini belirten Yağcı “Artık atık malzemelerden üretilen ürünler gündeme gelmeye başladı, çok güzel ürünler ortaya koyuyoruz. Karbon ayak izleri uyguluyoruz, ihracatın sürekliliği açısından gerekli olan tüm bilgileri vermek zorundayız. Gelecek nesillere yaşanacak bir dünya bırakmamız gerekiyor, hepimiz bunun farkındayız” dedi.