MODEKO'22 DOLDU TAŞTI

MODEKO ZİYARETÇİ AKININA UĞRADI

MODEKO 33. Uluslararası İzmir Mobilya Fuarı, profesyonel ziyaretçi akınına uğradı, hem etkinlik hem de ikili görüşme alanları doldu taştı.

Yeni nesil fuarcılık anlayışı sloganı ile yola çıkan Nobel Expo ile sektörün en deneyimli firmalarından Efor Fuarcılık tarafından Fuar İzmir’de düzenlenen ve 750’nin üzerinde markanın katıldığı MODEKO, mobilya sektörünü tek çatı altında buluşturdu. Sektörün ihtiyaçlarını karşıladığı MODEKO’da tedarikçilerle satın almacılar bir araya geldi.

Ege Mobilya Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Metin Güreler, MODEKO’nun her anlamda “dolu dolu” geçtiğini, ofis mobilyacıları olarak “rekor” kırdıklarını belirtti. Güreler, fuara geçen sene 25 firmayla, bu yıl ise tam 50 firmayla katıldıklarını vurgulayarak “Katılımcı sayımızı ikiye katladık. Toplamda 6 bin metrekare alanda teşhir yapılıyor. Bugüne kadar bir fuarda görülmüş en yüksek sayı. Üstelik firmaların yalnızca 12’si İzmirli. Samsun’dan Gaziantep’e, Konya’dan Ankara ve İstanbul’a kadar Türkiye’nin her yerinden ofis mobilya üreticileri burada” dedi.


HERKES DERSİNE ÇALIŞTI

Mobilya üreticilerinin herbiri ile gurur duyduğunu vurgulayan Güreler “Üreticilerimiz katma değeri yüksek ürünler tasarlayıp, getirmişler. Mobilya sektörü adına büyük mutluluk duydum, herkes dersine çok iyi çalışmış” dedi. Güreler, ihracatın artırılması için tasarımın gelişmesi, katma değerin kilogram fiyatının artırılması gerektiğini belirterek “İlerde ham madde kriziyle karşı karşıya kalmamak için buna mecburuz ve bu fuarda gördüm ki başarıyoruz, gelişmeler çok sevindirici” diye konuştu.


800 KİŞİLİK TÜCCAR ORDUSU

Üreticilerin fuardaki heyecanını ve çalışmalarının karşılıksız kalmadığını söyleyen Güreler, OFİSMOD Derneği’nin ve fuar organizatörünün katkılarıyla oluşturulan Türkiye’nin en büyük ofis mobilya özel bölümünde, ülkenin en iyi tüccarlarını ağırladıklarını söyledi. Güreler “Yaklaşık 800 kişilik bir tüccar ordusundan bahsediyorum. Yurt dışından da 50’ye yakın yine profesyonel satın almacı geliyor. Her gün ziyaretçi sayımız bir önceki günü katlayacak, hafta sonu ise yoğunluğumuz zirve yapacak. Hepimiz çok heyecanlıyız” dedi.DESIGN TALK SAHNESİ

MODEKO bünyesindeki İzmir Design Talks Sahnesi ise birbirinden ünlü yerli ve yabancı tasarımcıların seminerlerine ev sahipliği yaptı. Fuarın ikinci gününde sahnenin ilk konuğu dünyanın en prestijli tasarım ödülleri RED DOT ve IF Design Award’ın sahibi İtalyan Tasarımcı Massimo Farinatti oldu. Farinatti “Otel ve Restoran Alanlarının Tasarımı” konusunu ele aldı.Aynı gün Doç. Dr. Onur Mengi “Şeylerden Sistemlere:Kentteki Tasarım Ajandası” başlığıyla düzenlenen oturuma katılarak merak edilenleri yanıtladı. Ege İhracatçılar Birliği ve Ege Üniversitesi iş birliği ile hazırlanan söyleşinin konuşmacısı ise Tanju Özelgin oldu.


FOTO GALERİ